Previous
Next

Kraft Alışveriş Çantaları’nın Harika Dönüşümü

DOĞAYI ÖNEMSEMEK SEÇENEK DEĞİL PRENSİPTİR.

Çevreci kuruluşların yürütmüş olduğu kampanyalar neticesinde, 2019 yılı itibari ile ülkemizde de plastik çanta kullanımını azaltmak amacı ile yeni yasalar yürürlüğe girmiştir. Bunlardan en ses getireni marketlerde plastik poşetlerin ücretli olmasıdır. Fakat bu yeterli bir önlem değildir. Çevreye duyarlı gelişmiş ülkelere baktığımızda, plastik çantalar yerine kraft alış veriş çantaları’nın yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir.

1800′ lerin sonlarından önce, alışveriş torbaları bile yoktu.

Temel kahverengi kağıt, yıllar boyunca hangi süreçleri yaşadı?

1800′ lerin sonlarından önce, alışveriş torbaları bile yoktu. Alışveriş yapanlar mallarını sepette eve taşıyorlar ya da satıcılar evlerine teslim ediyordu.

Daha sonra, 19. yüzyılın ortalarında, Pennsylvania’lı bir öğretmen olan Francis Wolle, hafif zarf benzeri kağıt torbalar üretmek için bir makine icat etti. 1871′ de mucit Margaret Knight, daha geniş düz dipli çantalar üretebilecek bir makine tasarladı. Bununla birlikte, bu çantaların zemin üzerinde kendi başlarına devrilmeden durmaları zordu. 1883′ te Charles Stillwell, kenarları içeri katlanabilen, kıvrık kenarlı kahverengi kağıt torba patentini aldı.

Deubner, kraft kağıt poşet ürününün 1915 yılında patentini aldı.

1912′ de Minnesota’lı bakıcı Walter H. Deubner ilk ”kraft kağıt çanta” yı tasarladı. Müşterilerin satın aldıkları ürünleri rahatça taşıyabilecekleri kulplu ve saplı bir kese kağıdını güçlendirmeye karar verdi. Ve günümüzde de kullanımı halen devam eden düz – flat saplı kraft kağıt poşetler ve büküm – büklüm saplı kraft çantalar ortaya çıktı. Deubner, kraft kağıt poşet ürününün 1915 yılında patentini aldı. 1915’ten 1960′ lı yıllara kadar olan süre zarfında, neredeyse tüm alışveriş torbaları kağıttan yapılmıştır. 1960′ lı yıllarda İsveçli bir şirket standart “T-shirt” tarzı plastik poşeti icat etti. Aniden, plastik üretimi daha ucuz olduğu için kağıdı gölgede bıraktı ve 1980′ lerde plastik alışveriş torbaları indirimli perakendeciler için en popüler seçenek haline geldi.

Yeniden dönüştürülebilir ürünler, büyük oranda enerji tasarrufu sağlamaktadırlar.

Kağıt çantalar 18. yüzyılın ortalarındaki mütevazı başlangıcından bu yana önemli ilerlemeler kaydetmiş ve üreticiler daha güçlü ve sağlam Kağıt çantalar (Kraft ve Karton) üretmiştir. Sandık kalıplı planları ayrıca dik durmalarını daha fazla mal tutmalarını sağlamıştır.

Kurumsal firmalar geri dönüşümü olan, biyolojik olarak parçalanabilir olan gibi çevre dostu alışveriş çantalarını tercih etmektedir.

Kullanım ömrü veya işlevi bitmiş bir ürünün, tekrar işlenerek ham madde olarak kullanılması, geri dönüşüm olarak tanımlanmaktadır. Yeniden dönüştürülebilir ürünler, büyük oranda enerji tasarrufu sağlamaktadırlar.

Neden Tercih Ediliyoruz?

Gelişiyoruz
Müşteri Memnuniyeti

Yaratıcı Takım
Ürün Planlaması

Tamamlanan İşler
Referans Ağı

Fiyat/Performans
Makul Fiyatlar

Sertifika
İthalat-İhracat

Bize Ulaşın

Pzt-Cmt
09:00-18:00